EFES
PAMUKKALE
ŞİRİNCE
TREN MÜZESİ
İZMİR
SAMOS ADASI
DİDİM, MİLET, PRİENE
MERYEM ANA

  Efes

  Efes, Türkiye’nin batı kıyısında yer alan ve İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Roma döneminden kalan tarihi bir Yunan kentidir. Klasik Yunan döneminde Ionia’nın 12 şehrinden biridir. Kurulusu Cilalı Taş Devri M.O. 6000 yılına dayanır. Bu tarihin önemli şahidi olan Efes kenti Kuşadası’nı ziyaret eden turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

  Efes, Roma İmparatorluğu döneminde Asya Eyaleti başkentliğini yapmıştır. Konumu dolayısıyla yine o dönemlerde batı ile doğu arasında köprü vazifesi gören önemli liman kentlerinden biri olmuştur. Eskiden sahip olduğu gerek ticari gerek politik önemi dışında Efes, Kuşadası tatilinizde ziyaret edilecek önemli yerlerden biridir; ayrıca içinde Celsus Kütüphanesini ve Efes Antik Tiyatrosunu da barındırmaktadır. Efes'in otelimize uzaklığı 25 km, ulaşım süresi yaklaşık 30 dakikadır.

  Pamukkale

  Denizli’nin dünyaya açılan penceresi Pamukkale, travertenlerin sunduğu görsel zenginlikle, yılda 1 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Doğa ile tarihin buluştuğu, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale, Türkiye’de deniz turizmine alternatif merkezlerden biri konumunda bulunuyor.

  Kuşadası’na günü birlik ulaşım mesafesinde olan Pamukkale’yi görülmesi gereken yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Pamukkale’nin binlerce yıldır yerleşim merkezi olmasını sağlayan şifalı termal su, beyaz travertenlerin de hayat kaynağı. Uzmanlar, yüksek miktarda kalsiyum hidrokarbonat içeren suyun, havadaki oksijenle teması sonucu karbondioksit ve karbon monoksitin uçtuğunu, kalsiyum karbonatın çökerek Pamukkale’ye adını veren travertenleri oluşturduğunu belirtiyorlar. Otelimize 195 km mesafede bulunan Pamukkale'ye 2 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

  Şirince

  Şirince, İzmir ilinin Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk’a 8 km, Efes Antik şehrine 12 km. Kuşadası’na ise 30 km mesafede tepelerin arasına kurulmuş özgün tarihi mimarisini korumayı büyük ölçüde başarmış ve son dönemlerde turistlerin fazlaca rağbet ettikleri bir köydür. Özellikle değişik tatlarda şarapları ile ünlenen Şirince köyü; Kuşadası tatilinizde ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

  Köydeki evlerin büyük çoğunluğu 19. yüzyıl veya daha önceden yapılmıştır. Köyün tepelerin arasına kurulmasının sebebi korsan saldırılarından korunmak olduğu sanılmaktadır. Şirince 1800 lü yıllarda, özellikle ihraç incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. Günümüzde incir ve şarap üretimi yapılan köyde; yerel yemekler ve köyün eşsiz atmosferi Kuşadası turistlerinin en çok ilgisini çeken konular.

  Tren Müzesi

  Çamlık Buharlı Lokomotifler Açık Hava Müzesi demiryolu ve karayolu ile Selçuk'a 7 km. uzaklıkta olup 160 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Büyük Önder Atatürk, Ege manevraları sırasında Beyaz Özel Treni ile karargahını bu istasyona kurmuş, manevralar süresince Ege sahillerine buradan ulaşmak suretiyle manevraları takip etmiştir. Burada 25 adet muhtelif tipte TCDD' de hizmet görmüş ve yaşları 50-80 olan Buharlı Lokomotifler sergilenmektedir. Restoranı ve sergilediği ilginç lokomotifler ile Kuşadası tatilinizin bir parçası olmaya değecek bir müze. Otelimizin tren müzesine uzaklığı 14 km 'dir.

  İzmir

  Kuşadası tatilinizde ziyaret edebileceğiniz güzelliklerden bir tanesi de İzmir. İzmir, pek çok tarihi ve kültürel güzelliği içinde barındıran ve etkileyici bir ege atmosferine sahip bir şehir. Yakın çevresindeki plajlar ve popüler aktivite alanları ile günümüzde de Ege'nin incisi kabul edilen İzmir, rüzgar sörfü için tercih edilebilecek ender noktalardan biri. Gündüz pırıl pırıl güneşin tadını çıkarıp Saat Kulesi, Tarihi Asansör gibi yapıları ziyaret edebilir, akşam Kordon'daki balık restaurantlarında yemeğinizi yedikten sonra dans etmek için Alsancak'ta gecenize devam edebilirsiniz. Havalimanları, üniversiteleri, kültür merkezleri, müzeleri, yeşil alanları, tarihi eserleri, benzersiz lezzetleri ve canlı hayatı ile İzmir'i keşfetmeye doyamayacaksınız.

  Samos Adası

  Kuşadası’na yakınlığı ile bilinen Samos Adası, Kuşadası tatilinizi renklendirmek için harika bir seçim olacaktır. Samos adası turistik yapısı ve etkileyici atmosferi ile sizde unutulmaz anılar yaratabilecek bir yer. Harika koyları ve doğa güzellikleri ile büyülerken, Ege bölgesine has renkleri ile inşa edilmiş evlerle kıyı şeridi son derece güzel kumsallarla hoş bir izlenim bırakıyor. Samos adası içinde başta görülecek yerler olan Eupalinos Tüneli ve Hera Tapınağı dışında pek çok manastır, arkeoloji alanı ve doğal güzellik bulunmaktadır.


  Yaz aylarında Samos Adası'na Kuşadası'ndan düzenli olarak karşılıklı feribot seferleri düzenlenmekte, yaklaşık 1 saat süren ulaşım deniz yolu ile sağlanmaktadır. Samos Adası'na gitmek isteyen Avrupa Birliği vatandaşı yabancı uyruklu misafirler Kuşadası Feribot Seferleri yapan acentelerden biletlerini alarak yalnızca pasaportları ile giriş yapabilirler. Schengen vizesi olmayan yabancı ve yerli misafirler ise, vize için Kuşadası Feribot Seferleri yapan acenteler ile iletişime geçerek yardım alabilmektedirler. Vize işlemleri, hareket saatleri ve bilet temini için detaylı bilgilendirme için resepsiyon görevlilerimiz misafirlerimize yardımcı olmaktadır.

  Didim, Milet, Priene

  Kuşadası tatiliniz süresince kolayca ulaşabileceğiniz bir başka görülmeye değer yer ise Didim ve çevresidir. Didim Ege Bölgesi kıyısında, Büyük Menderes Nehrinin denize döküldüğü yerden başlayarak, güneyde Aydın-Muğla il sınırına (Akbük Körfezi) kadar uzanan bir kıyı bölgesidir. Bölgenin batısında Didim Yerleşimleri ile Altınkum, doğusunda ise Akbük körfezi yer almaktadır. Didim’deki antik yunan yapısı olan Apollon Tapınağı ise, ziyaret ettiğinizde sizi tarihin dokusu ile büyüleyecek güzelliktedir.

  Didim çevresindeki Milet ise antik bir liman kentidir ancak limanı Büyük Menderes tarafından doldurulduğu için yaklaşık 10km denizden içeride bir mevkidedir. Antik tiyatrosu dışında Miletos’taki en iyi korunmuş yapılardan biri de Faustina Hamamlarıdır.

  Yine aynı bölgeye çok yakın bir konumda bulunan ve görülmesi gereken tarihi güzelliklerden bir tanesi de Priene’dir. Priene birçok gezgin için Anadolu’nun batı kıyılarındaki antik yerleşmelerin en çekicisidir belki de. Çok iyi korunmuş olan yapısı içerisinde konutlar, tapınaklar, sokaklar barındırmaktadır ve sizi adeta antik Yunan’a götürmektedir.

  Meryem Ana Evi

  Efes antik kentinden 6 km. uzaklıkta bulunan Meryem Ana Evi, doğal, tarihi, arkeolojik ve manevi değerlerin kaynaştığı bir bölgededir. Kiliseye çevrilmiş olan ev, yeşillikler içerisinde, rahatlatıcı ve nefes alınacak küçük bir meydanda yer almaktadır. 1961 yılında Papa 23. Johannes tarafından Hac yeri olarak ilan edilen kilise, Hristiyanlar arasında “Panaya Kapulu” olarak biliniyor. Ev dışında yer alan bronz Meryem Ana heykeli de ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Ziyaretçiler tarafından peçete ve kağıtlara yazılarak dilek duvarına bağlanan yüzbinlerce dilek de gerçekleşmeyi bekliyor.

 • Keşfedin

  Yakın yerlerle ilgili broşür ve haritalar için resepsiyondan destek alabilirsiniz.

 • Araç Kiralama

  Gezilerinizde araç kiralamak ve ulaşım desteği almak için resepsiyona danışabilirsiniz.

 • Kuşadası

  Kuşadası merkeze yapacağınız gezilerle ilgili yardım almak için resepsiyona danışabilirsiniz.